build free website

Haberler

13. Asya Pasifik Film Ödülleri Sahiplerini Buldu

Filistin'in Oscar adayı olan TRT ortak yapımı “Burası Cennet Olmalı” Asya Pasifik Film Ödülleri’nde Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi oldu.

Mayıs ayında dünya prömiyerini yaptığı 72. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye layık görülen Parazit – Parasite, 13. Asya Pasifik Film Ödülleri’nde de “En İyi Film Ödülü”nü kazanan yapım olurken “Jüri Büyük Ödülü”nün sahibi ise Elia Suleiman imzalı “Burası Cennet Olmalı” filmi oldu.

TRT ortak yapımı “Burası Cennet olmalı” filminde yeni bir yurt arayışına giren başkarakter, Filistin’den başlayıp, New York, Doha ve Paris’te, gittiği her yerde ana vatanının onu bir gölge gibi izlediğini görür. Film, karakterin bu yeni hayat arayışının absürt bir komediye dönüşmesini konu alıyor.

70 ülkeden filmin yarıştığı Asya Pasifik Film Ödülleri’nde birden fazla ödüle layık görülen tek film Rusya yapımı Uzun Kız – Beanpole oldu. Kantemir Balagov imzalı film, “En İyi Senaryo” (Kantemir Balagov, Alexander Terekhov) ve “En İyi Görüntü Yönetimi” (Ksenia Sereda) ödüllerinin sahibi oldu. “En İyi Gençlik Film Ödülü”nün sahibi ise Rod Rathjen imzalı Bouyancy oldu.

13. Asya Pasifik Film Ödülleri’nde ödüle layık görülen filmlerin tamamı:

13. Asya Pasifik Film Ödülleri

En İyi Film: Parasite – Bong Joon-ho (Güney Kore)
Jüri Büyük Ödülü: Elia Suleiman – It Must Be Heaven (Filistin)
En İyi Gençlik Filmi: Buoyancy – Rod Rathjen (Avustralya)
En İyi Animasyon Film: Weathering With You – Makoto Shinkai (Japonya)
En İyi Belgesel: Advocate – Rachel Leah Jones, Philippe Bellaiche (İsrail)
En İyi Yönetmen: Adilkhan Yerzhanov – A Dark, Dark Man (Kazakistan)
En İyi Senaryo: Kantemir Balagov, Alexander Terekhov – Beanpole (Rusya)
En İyi Görüntü Yönetimi: Ksenia Sereda – Beanpole (Rusya)
En İyi Kadın Oyuncu: Max Eigenmann – Verdict (Filipinler)
En İyi Erkek Oyuncu: Manoj Bajpayee – Bhonsle (Hindistan)
UNESCO Kültürel Çeşitlilik Ödülü: Rona, Azim’s Mother – Jamshid Mahmoudi (İran)
FIAPF Ödülü: Katriel Schory (İsrael)
Genç Sinema Ödülü (NETPAC ve Griffith Film Okulu): Ridham Janve – The Gold-Laden Sheep and the Sacred Mountain (Hindistan)

Asya Pasifik Film Ödülleri Akademisi Film Fonundan Destek Alacak Olanlar:

– Delphine Garde-Mroueh & Nadia Eliewat – The Station (BAE/Fransa)
– Rachel Leah Jones – Reality Bites (İsrail/ABD)
– Catherine Fitzgerald – Sweet Lips (Yeni Zelanda)
– Dechen Roder – I, The Song (Butan)

Adres:

Turan Güneş Bulvarı
TRT Sitesi
C Blok 603
Or-An Ankara

İletişim

E-Posta:
12punto@trt.net.tr 

Telefon:
+90 (312) 463 46 40