build free website

Haberler

25. Saraybosna Film Festivali Başlıyor

Bosna Hersek'te 1992-1995'te yaşanan savaşın ardından Saraybosna'yı yeniden kültür-sanat merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenen Saraybosna Film Festivali’nin 25.si bu yıl 16-23 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

25. Saraybosna Film Festivali’nde yönetmenliğini Murat Pay’ın üstlendiği TRT Ortak Yapımı “Dilsiz” filmi de dahil olmak üzere; 4 filmin uluslararası, 24 filmin bölgesel ve 2 filmin de Bosna Hersek prömiyeri gerçekleştirilecek.

Farklı ülkelerden filmleri bir araya getiren festivalde “Saraybosna’nın Kalbi” adı verilen festival ödülleri için 9 uzun metraj, 14 kısa film, 16 belgesel ve 14 öğrenci filmi olmak üzere 53 eser yarışacak.

Bu yıl festivalde, 4 kategoride 4 Türk yapımı film de “Saraybosna'nın Kalbi” ödülü için yarışacak. Yarışmada Türk yapımlar olarak Kurmaca Film kategorisinde Emin Alper’in son filmi “Kız Kardeşler”, Kısa Film kategorisinde Arda Çiltepe‘nin yönettiği “Siyah Güneş”, Belgesel Film kategorisinde Pelin Esmer‘in yeni filmi “Kraliçe Lear” ve Öğrenci Filmleri kategorisinde de Ömer Deniz imzalı “Dünya Tutuluyor” filmleri yer alacak.

Fesivalde “House of Shorts” kapsamında Trt World’un 5 tane kısa filmi de özel olarak gösterilecek.

Festivalin açılışı Bosnalı yönetmen Ines Tanovic'in “The Son” isimli filmi ile yapılacak. Uliks Fehmiu ve Emir Hadzihafizbegovic, Izudin Bajrovic ve Admir Glamocak gibi bölgenin deneyimli oyuncularının da rol aldığı film aynı zamanda dünya prömiyerini de bu festivalde gerçekleştirmiş olacak.

TRT Ortak Yapımları Cinelink Endüstri Günleri’nde

Ümit Köreken imzalı TRT Ortak Yapımı “Bir Umut” ve “12 Punto TRT Senaryo Günleri Ortak Yapım Ödülü” kazanan “Bir Tutam Karanfil”, “İç Bahçe”, “Kesilmiş Bir Ağaç Gibi” ve “Tavşan İmparatorluğu” projeleri Cinelink Endüstri Günleri’nde yer alacak.

Cinelink Endüstri Günleri kapsamındaki Cinelink Konuşmaları / Cinelink Talks bölümünde ise “TRT ile Ortak Yapım / Coproducing with TRT” isimli bir pane l gerçekleştirilecek.

İki Önemli Sinemacıya Onur Ödülü Verilecek

25. Saraybosna Film Festivali “Saraybosna'nın Kalbi Onur Ödülü”, ödüllü yönetmenler Alejandro Gonzalez Inarritu ile Pawel Pawlikowski'ye verilecek.

“Saraybosna’nın Kalbi Yaşam Boyu Başarı Ödülü” ise Fransız aktris Isabelle Huppert'a verilecek.

25. Saraybosna Film Festival’inin jüri başkanı “The Square” filmiyle Altın Palmiye Ödülü kazanan İsveçli yönetmen Ruben Östlund olacak.

İşte 25. Saraybosna Film Festivali’nde yarışacak filmler;

Kurmaca Film Yarışması
And Then We Danced – Levan Akin (Gürcistan/İsveç/Fransa)
Cat in the Wall – Mina Mileva, Vesela Kazakova (Bulgaristan/Birleşik Krallık/Fransa)
Heidi – Cătălin Mitulescu (Romanya)
Mo – Radu Dragomir (Romanya)
Open Door – Florenc Papas (Arnavutluk/İtalya/Kosova/Makedonya)
Rounds – Stephan Komandarev (Bulgaristan/Sırbistan)
Son – Ines Tanović (Bosna Hersek/Hırvatisatan/Romanya/Slovenya/Karadağ)
Kız Kardeşler – Emin Alper (Türkiye/Almanya/Hollanda/Yunanistan)
Take Me Somewhere Nice – Ena Sendijarević (Bosna Hersek/Hollanda)

Belgesel Film Yarışması
Daughter Of Camorra – Siniša Gačić (Slovena/İtalya)
The Euphoria of Being – Réka Szabó (Macaristan)
The Golden Girl – Denisa Morariu-Tamas, Adrian Robe (Romanya)
Honeyland [+] – Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska (Kuzey Makedonya)
How Far the Stars – Katalin Barsony (Macaristan/ABD)
If Only Dreams Came True – Višnja Skorin (Hırvatistan)
In Between – Samir Karahoda (Kosova)
Palace for the People – Boris Missirkov, Georgi Bogdanov (Bulgaristan/Romanya/Almanya)
Kraliçe Lear – Pelin Esmer (Turkey)
A Small Documentary About 3 Letters – Goran Bregović (Bosna Hersek/Sırbistan/Fransa)
The Soviet Garden – Dragoș Turea (Moldova/Romanya)
Stack of Material – Sajra Subašić (Bosna Hersek)
Then Comes the Evening – Maja Novaković (Sırbistan/Bosna Hersek)
Yet Another Departure – Renata Poljak (Hırvatistan)
When the Persimmons Grew [+] – Hilal Baydarov (Azerbaycan/Avusturya)
When Tomatoes Met Wagner [+] – Marianna Economou (Yunanistan)

Kısa Film Yarışması
12 K. Marx Street – Irine Jordania (Gürcistan)
Siyah Güneş – Arda Çiltepe (Türkiye/Almanya)
The Distance Between Us and the Sky – Vasilis Kekatos (Yunanistan/Fransa)
EDNA/One of Many – Vuk Mitevski (Kuzey Makeonya/Belçika)
The Last Image of Father – Stefan Đorđević (Sırbistan/Hırvatistan/Yunanistan)
The Last Trip to the Seaside – Adi Voicu (Romanya)
Mr. Mare – Luca Tóth (Macaristan/Fransa)
Natural Selection – Aleta Rajič (Bosna Hersek)
The Pit – Alban Ukaj (Bosna Hersek)
Postcards from the End of the World – Konstantinos Antonopoulos (Yunanistan)
Salt, Pepper to Taste – Teymur Hajiyev (Azerbaycan)
Symbiosis – Nadja Andrasev (Macaristan/Fransa)
Tina – Dubravka Turić (Hırvatistan)
The Van – Erenik Beqiri (Arnavutluk/Fransa)

Öğrenci Filmleri Yarışması
As Up to Now – Katalin Moldovai (Macaristan)
Broken Things – Panni Gyulai (Macaristan)
Day Release – Martin Winter (Avusturya)
Elephants’ Graveyard – Filip Mojzeš (Hırvatistan)
Favorites – Martin Monk (Avusturya/Almanya)
God the Mother – Mihai Ghiță (Romanya)
How to Fly a Kite? – Loránd Gábor (Romanya)
Life Between the Exit Signs – Nicolas Pindeus (Avusturya)
Night Session – Petre Tomadze (Gürcistan)
Sad Girl Weekend – Dimitris Tsakaleas, Lida Vartzioti (Yunanistan)
Sherbet – Nikola Stojanović (Sırbistan)
Sigh – Vlad Bolgarin (Moldova)
The Shift – Damir Markovina (Hırvatistan)
Dünya Tutuluyor – Ömer Deniz (Türkiye)

Adres:

Turan Güneş Bulvarı
TRT Sitesi
C Blok 603
Or-An Ankara

İletişim

E-Posta:
12punto@trt.net.tr 

Telefon:
+90 (312) 463 46 40